How Can We Help?

PDF

Spúšťanie aplikácií

Aplikácie na Macu môžete spúšťať viacerými spôsobmi. Prostredníctvom Docku, Lanchpadu, Spotlightu (vyhľadávania) a cez priečinok s aplikáciami.

Dock

V dolnej časti obrazovky je lišta v ktorej sa nachádzajú najčastejšie použivané programy. Ikonky sa dajú na lištu kedykoľvek pridať (potiahnutím na lištu), alebo odstrániť (potiahnutím z lišty na plochu, alebo do koša). Do docku si môžete pridať aj priečinky, ktoré  často používate, tie treba pridať napravo od čiary – medzi košom a čiarou.

Launchpad

Launchpad je domovské miesto pre aplikácie. Po nainštalovaní novej aplikácie sa aplikácia automaticky zobrazí v Launchpade. Launchpad spustíte kliknutím na ikonu názornenú striebornou raketou vľavo dole, alebo prostredníctvom gesta na trackpade – tri prsty potiahnete dole a zároveň palec potiahnete hore.

Zobrazia sa vám ikonky aplikácií. Ak máte aplikácií viac, máte niekoľko strán s ikonkami, medzi ktorými sa posúvate. Aplikáciu môžete v Launchapde aj vyhľadať tak, že v hornej časti začnete písať napríklad Microsoft. Zobrazia sa vám všetky aplikácie, ktoré majú v názve slovo Microsoft.

Ikonku aplikácie môžete jednoducho chytiť a potiahnuť do spodnej lišty (docku), ak ju často používate a chete mať ku nej rýchly prístup. Napríklad chytíte ikonku Microsoft Teams a potiahnete ju dole do docku.

Spotlight

Spotlight je najrýchlejší spôsob, ako čokoľvek vyhľadať – vrátane aplikácií. Stačí ak kliknete na ikonku lupy v pravom hornom rohu (alebo stlačíte CMD + MEDZERNÍK) a začnete písať čo hľadáte. Po prvých písmenkách sa ponúkne najpravdepodobnejší výsledok vášho hľadania – stlačte ENTER, alebo sa šípkami posuňte na ponuku ďalších výsledkov. Na spustenie programu Microsoft Word vám teda stačí stlačit tieto klávesy v tomto poradí:

Všimnite si rôznorodosť výsledkov. Na prvých miestach sú zvyčajne aplikácie, alebo iné dokumenty, ku ktorým najčastejšie pristupujete. Na ďalších pozíciách vidíte výsledky hľadaní napríklad v názvoch priečinkoch, dokumentoch, mailoch atď.

Spotlight môžete tiež použiť na riešenie jednoduchých príkladov a premenu veličín.  Stačí napísať „100 dollars“ alebo “2+2”, alebo ”100 kg”.

Priečinok s aplikáciami

Najbezpečnejší spôsob (ak zlyhali všetky pokusy) je vyhľadať aplikáciu v priečinku s aplikáciami. Ak sa nejaká aplikácia nenachádza v tomto priečinku, vo vašom počítači neexistuje. Prepnite sa na Finder klinkutím na ikonu a hore v menu zvoľte Prejsť – Aplikácie.

Zatváranie aplikácií

V systéme Windows sme boli zvyknutí zatvárať aplikácie tým, že zatvoríme okno danej aplikácie (kliknutím na krížik). V systéme OSX keď zavriete okno, aplikácia ostáva stále otvorená. To, že je aplikácia otvorená môžete vidieť jednak v docku a tiež v hornej lište, kde vidíte menu aktívnej aplikácie – napríklad Word. Aplikáciu Word potom uzavriete tak, že kliknete na názov Word a v menu úplne dole Ukončiť Word alebo Quit Word. Veľmi praktické je ukončiť aktívnu aplikáciu klávesovou skratkou CMD + Q

Aplikáciu môžete ukončiť aj priamo v docku kliknutím na ikonu aplikácie pravým tlačítkom (ťap dvomi prstami) a kliknutím na Ukončiť

TIP: Nenechajte sa pomlýliť v situácii, keď máte minimalizované okno a po prepnutí na aplikáciu sa vám žiadne okno nezobrazí. Ak sa prepnete na aplikáciu, ako je napríklad Safari, a nezobrazí sa žiadne okno, môže to byť preto, že ste predtým všetky okná zavreli a musíte otvoriť nové okno (Súbor – Nový alebo CMD + N). Alebo ste okno minimalizovali a nájdete ho vpravo dole hneď veďla koša. 

Vynútené ukončenie aplikácie

V prípade, že aplikácia zamrzne a nejde ukončiť štadardným spôsobom, môžete vynútiť jej ukončenie dvomi spôsobmi. Buď v docku kliknete pravým tlačítkom (ťap dvomi prstami) a zvolíte možnosť vynútiť ukončenie, alebo stlačíte kombináciu kláves CMD + ALT + ESC a z ponuky vyberiete program, ktorý chcete ukončiť.

Obsah