How Can We Help?

PDF

Nastavenia a App Store

Nastavenie Touchpadu

Keď stlačíte prstom touchpad, je to ako kliknutie myšou. Keď stlačíte touchpad dvomi prstami, je to ako kliknutie pravým tlačítkom na myške. Veľmi obľúbené je nastaviť si touchpad tak, by ste ho nemuseli stláčať, ale aby ste mohli kliknúť len dotykom.

Kliknite na systémové nastavenia a potom na Touchpad

Nastavte Kliknutie klepnutím

Veľmi praktické je naučiť sa srolovať na stránkach tak, že dvomi prstami ťaháte dole, alebo hore. Určte odporúčam osvojiť si tieto základné gestá. Kompletný návod nájdete tu.

Pridanie klávesnice

Ak nepotrebujete pridať klávesnicu, tento krok preskočte.

Niekedy je potrebné pridať klávesnicu, na ktorej je vymená klávesa Y a Z. Takáto klávesnica sa volá QWERTY (poďla poradia kláves). Prípadne môžete potrebovať anglickú, alebo nemeckú klávesnicu. Môžete to urobiť tak, že si klávesnicu pridáte cez systémové nastavenia.

Otvorte systémové nastavenia a kliknite na klávesnica.

Prekliknite sa na vstupné zdroje. Začiarknite, aby sa vám zobrazovala ikonka jazyka klávesnice pri hodinách v pravom hornom rohu obrazovky. A potom pridajte novú klávesnicu kliknutím na PLUS.

Pridajte ďalšiu slovenskú klávesnicu s rozložením QWERTY, alebo pridajte cudzojazyčnú klávesnicu. Kliknite na Pridať.

Teraz je klávesnica pridaná a vy sa môžete prepínať cez ikonkuu vpravo hore.

Prihlásenie do App Store

Ak by ste chceli aktualizovať systém, alebo niektoré aplikácie, môžete sa prihlásiť do App store so svojim Apple ID. Kliknite na jabĺčko a na App Store

Kliknite vľavo dole na Sign In

Zadajte svoje Apple ID – školský email v tvare priezvisko@zsmh.sk

Kliknite na pokračovať, zvoľte školské alebo pracovné konto a potom zadajte svoje heslo do Office 365

Po prihlásení do App Store môžete aktualizovať neiktore aplikácie a systém. Nemôžete ale nakupovať vlastné aplikácie. Tie môžete nakupovať iba ak by ste sa prihlásili so súkromným Apple ID – nie školským. Viac informácii o inštalovaní nových aplikácii si môžete prečítať tu.

Povolenie nahrávania obrazovky

Niektoré aplikácie sa už možno stihli nainštalovať. Napríklad MS Teams alebo Teamviewer Quick Support. Aby fungovali korektne, treba v systéme povoliť zdieľanie obrazovky.

Kliknite na Launchpad v spodnej lište, nájdite aplikáciu TeamViewer QucikSupport a spustite ju.

zaškrtnite a súhlaste

Kliknite na žiadať prístup.

Kliknite na Otvoriť Systémové nastavenia a automaticky sa otvorí Nastavenia systému / Bezpečnosť súkromia/ Súkromie / Záznam obrazovky.

Treba zaškrtnúť obidve políčka – Aj Teams aj Teamviewer.

Hotovo, okná sa môžu pozatvárať.

Office

Po krátkom čase by sa mali automaticky nainštalovať aplikácie Word, Excel, Powerpoint, Onenote. Po spustení sa treba prihlásiť. Spustite napríklad Word a potom kliknite na: Už mám predplatné.

A potom sa normálne prihláste s menom a heslo ako do Office 365

Ak by sa aplikácie Office nenainštalovali ani po pol hodine (musíte byť na internete), môžete si ich nainštalovať sami a použiť tento postup.

iCloud

Ak iCloud nepotrebujete, tento krok môžete preskočiť. iCloud ponúka zdieľané úložisko a sycnhroninzáciu dokumentov , nastavení a hesiel medzi zariadeniami Apple. Ak niekedy vymeníte počítač apple, vaše nastavenia sa pomocou Apple ID ľahko prenesú.

Nie je nevyhnutné, aby ste sa prihlasovali do iCloudu, ale ak chete túto funkciu využívať, tak:

kliknite v systémových nastaveniach na Apple ID a prihláste sa pomocou mena a hesla ako do Office.

Kliknite na Začať používať iCloud

Ďalej sa prihláste svojim menom a heslom tak ako do Office.

Hotovo

Ak ste ešte nerobili tieto návody, tak pokračujte tu:

Obsah