V utorok 21. júna sa v Pálffyho paláci na Zámockej ulici konalo slávnostné vyhodnotenie 9. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže s medzinárodnou účasťou Hodžov novinový článok 2016. Zúčastnili sa na ňom ocenení súťažiaci z rôznych častí Slovenska so svojimi pedagógmi a pozvaní hostia.
Prítomným sa prihovoril pán Miroslav Pekník, riaditeľ Ústavu politických vied, predseda organizačného výboru Hodžových dní, pani Etela Hessová, riaditeľka ZŠ s MŠ Milana Hodžu prehovorila v mene organizátorov súťaže a pán Emil Borčín, šéfredaktor vydavateľstva Veda, urobil krátke vyhodnotenie ako predseda poroty. Slová pána Janka Pálku, vnuka Milana Hodžu, ktoré poslal z USA, prečítal pán Andrej Gerba, člen poroty, za rodinu Milana Hodžu sa prítomným prihovoril aj pán Karol Pavlu. Krátky kultúrny program pripravili žiaci ZŠ s MŠ Milana Hodžu z úryvkov ocenených prác, vypočuli sme si spevácke vystúpenia žiakov 6. a 9. ročníka bratov Benyho a Thomasa Davidsonovcov a virtuóznym husľovým sólom sa nám predstavil deviatak Ferdo Slezák.
Najlepšie z ocenených prác prác predniesol študent herectva z Divadelnej fakulty VŠMÚ Marek Koleno.
Veľmi si ceníme osobnú účasť pána profesora Ivana Laluhu, ktorý svojím zaujímavým príhovorom oslovil prítomných.
(O písomnú podobu príhovoru sme požiadali pána profesora, keďže hovoril bez papiera – doložíme ho po jeho dodaní).
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Výhra alebo prehra…
9. ročník súťaže Hodžov novinový článok sme venovali osobnosti, ktorá sa pre mnohých dnes už dávno dospelých a starších ľudí stala kedysi symbolom slobody a nádeje, spustila vlnu viery v ľudskosť v politike a vo verejnom živote. Alexander Dubček, ktorého 95. výročie narodenia si tento rok pripomíname, bol v Československu, ale aj vo svete známou osobnosťou, ktorá rozčerila hladinu stojatých vôd. Neopojila ho moc. Veril v humanistické riešenia, túžil po lepšom a spravodlivejšom živote pre občanov, chcel dosiahnuť oslobodenie ekonomiky od politiky, nastolenie demokracie a nové vzťahy s Európou. Pre socializmus s ľudskou tvárou vtedy nadchol milióny ľudí. Táto dvíhajúca sa vlna v Československu bola v auguste 1968 násilne prerušená. Alexander Dubček zdanlivo prehral, musel sa stiahnuť z verejného života, ale v novembri 1989 po 20 rokoch dozrievania sa podobná vlna prevalila s oveľa väčšou silou a nakoniec sa dosiahli zmeny, po ktorých ľudia túžili taký dlhý čas.
Profesor Ivan Laluha bol blízkym spolupracovníkom a osobným priateľom Alexandra Dubčeka. Na Ekonomickej univerzite vyučoval problematiku sociálneho rozvoja a kvality života a je dodnes jedným z najvýznamnejších iniciátorov a podporovateľov zachovávania odkazu osobnosti A. Dubčeka a jeho kréda „verím v dobro človeka“.
Ako víťazstvá a prehry ovplyvňujú život človeka
Motto:
„Vývoj ľudstva nie je reťaz víťazstiev. Aj porážky ovplyvnili dejiny sveta. Dodatočne je vždy ľahké povedať, či niečo malo zmysel, alebo či to bolo naivné, alebo príliš odvážne. Človek nemôže ísť iba do takého boja, o ktorom vopred vie, že ho vyhrá; niektoré zdanlivé neúspechy sa neskôr ukážu ako víťazstvá, pretože uviedli čosi do pohybu.“
Alexander Dubček (politik)
„Udalosť nemusí ihneď vyvolať zmenu, ale naštartuje trend vývoja, ktorý sa v priebehu deja presadí….Úvahy a vízie Alexandra Dubčeka a jeho spolupracovníkov reformátorov akoby boli „odviate vetrom“. Ale dnešné krízové momenty, už globálneho charakteru, ukazujú, že rok 1968 a hľadanie možností pri utváraní sociálne spravodlivej a humánnej spoločnosti nezanikli, menia sa len jeho formy a prejavy, ale podstata – implantovať základné ľudské cnosti do modelov nášho života – je permanentne aktuálna.“
Ivan Laluha (historik a sociológ)
Naša súťaž je literárna, ale jej cieľom je aj to, aby sa deti vo veku 13 až 15 rokov spolu s učiteľmi a rodičmi zamýšľali nad témami, ktoré im každoročne prostredníctvom výrokov jedinečných osobností z rôznych oblastí kultúrneho, spoločenského a politického života, nastoľujeme. Pri hodnotení porota prísne posudzuje obsahovú stránku prác a ich jazykovú úroveň. Práce našich krajanov majú niekedy trochu odlišnú štylistiku, ale pri ich posudzovaní pozorne čítame a vnímame myšlienkové posolstvá, ktoré nám deti Slovákov, žijúcich v zahraničí, svojimi prácami komunikujú. A je to pre nás naozaj veľmi zaujímavé čítanie. Najcennejšie pre hodnotiacu porotu je a zostáva to, ako mladí ľudia tému dokážu aplikovať na seba, na svoj život, na vlastné prostredie, v ktorom myslia, cítia a žijú, ako dokážu zostať sami sebou bez hesiel, prebratých myšlienok a zaužívaných fráz. Výhra a prehra ich budú sprevádzať po celý život, stanú sa jeho súčasťou. Je dôležité, aby sa v čase, keď sú vystavení rôznym nástrahám, keď je všade okolo nich plno negativizmu a negácií hodnôt vedeli, že treba vedieť kriticky myslieť, zachovať si rovnováhu, zostať autentický, vážiť si sám seba, brániť slušnosť a stať sa spolutvorcom a šíriteľom skutočnej kultúry.
Do 9. ročníka súťaže sme dostali 81 prác, z toho 5 prác zo slovenských škôl v Rumunsku a Srbsku (Nadlak, Kovačica, Kysáč, Stará Pazova).
Porota ocenila 29 prác, z toho 2 práce dostali mimoriadne ceny riaditeľa ÚPV SAV a starostu obce Sučany, v zlatom pásme sa umiestnilo 8 prác s udelením 1,. 2. a 3. miesta, v striebornom pásme sa umiestnilo 10 prác a v bronzovom pásme 9 prác. Okrem toho ešte 2 práce získali čestné uznania.
Etela Hessová, riaditeľka ZŠ s MŠ Milana Hodžu
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Príhovor profesora Janka Pálku, vnuka Milana Hodžu:
Milí rodičia, hostia, učitelia a predovšetkým súťažiaci študenti,
pozdravujem Vás zo Spojených štátov amerických a veľmi ľutujem, že nemôžem byť s Vami osobne.
Tohtoročná téma súťaže Hodžov novinový článok – Ako víťazstvá a prehry ovplyvňujú život človeka – , sa mi zdá byť mimoriadne blízka životu samotného Milana Hodžu. Môj starý otec sa dožil veľa úspechov, ale takisto utrpel mnoho porážok vo svojom dlhom politickom živote. Snáď najviditeľnejším príkladom je, že bol prvým a jediným Slovákom, ktorý sa stal ministerským predsedom prvej Československej republiky. No na druhej strane jeho vláda nebola v stave zachrániť Československo proti Hitlerovi a odstúpila asi desať dní pred podpísaním neslávnej Mníchovskej dohody. Víťazstiev a prehier zažil Hodža viacero, no nikdy sa nevzdal a bojoval za svoje politické ideály až do konca svojho života. Slová Alexandra Dubčeka, že „… človek nemôže ísť iba do takého boja, o ktorom vopred vie, že ho vyhrá,“ platia pre celý Hodžov politický život.
Myslím si, že každý človek zažije svoje vlastné víťazstvá a prehry a verím, že všetci naši súťažiaci študenti písali na túto tému z vlastnej skúsenosti. Veľmi sa teším, že si prečítam aspoň výber Vašich esejí a viem určite, že budú dobre premyslené a zaujímavo napísané.
Všetkým Vám gratulujem, želám Vám všetko najlepšie do budúcnosti a zvlášť ďakujem učiteľom a rodičom za ich neustálu podporu mladej generácie.
Janko Pálka
emeritný profesor biológie na Washingtonskej univerzite v Seattli, USA a vnuk Milana Hodžu
……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Ocenené práce zo súťaže Hodžov novinový článok 2016
Ako víťazstvá a prehry ovplyvňujú život človeka
Mimoriadne ceny
Droják Michal ZŠ s MŠ Milana Hodžu, Škarniclova 1, Bratislava
(cena riaditeľa ÚPV SAV)
Šedivý Ján ZŠ s MŠ Milana Hodžu, Škarniclova 1, Bratislava
(cena starostu obce Sučany)
Zlaté Pásmo
Valaštíková Dominika ZŠ s MŠ Školská 447/2, Turčianske Teplice
(l. miesto)
Motošická Kristína ZŠ s MŠ Školská 3, Poproč
(2. miesto)
Šramatá Terézia ZŠ s MŠ Milana Hodžu, Škarniclova 1, Bratislava
(3. miesto)
Ďalší umiestnení v zlatom pásme:
Zikmundová Natália ZŠ Mierová 67, Želiezovce
Haško Erik ZŠ M. R. Štefánika, Haličská cesta1191/8, Lučenec
Pánska Dominika Gymnázium J. Baltazára Magina, Beňovského 110, Vrbové
Matisko Nikolaj ZŠ M. R. Štefánika, Haličská cesta1191/8, Lučenec
Gocoliaková Anna ZUŠ Štúrova 467, Kysucké Nové Mesto
Strieborné pásmo
Jančíková Alena ZŠ Bernolákova 1061, Vranov nad Topľou
Kolcunová Soňa ZŠ Bernolákova 1061, Vranov nad Topľou
Lettrichová Kristína ZŠ s MŠ Školská 447/2, Turčianske Teplice
Matušáková Alica CSŠ Okružná 2062/25 Dolný Kubín
Šmídová Adina ZŠ s MŠ Milana Hodžu, Škarniclova 1, Bratislava
Borošová Klára ZŠ Bernolákova 1061, Vranov nad Topľou
Gombíková Dašena Ev.SŠ M. R. Štefánika 17, Martin
Černychová Kristína ZŠ pri zdravotnom zariadení, Nám. L. Svobodu 4, B. Bystrica
Považská Dorota Gymnázium M. M. Hodžu 860/9, Liptovský Mikuláš
Turcsek Patrik ZŠ Mierová 67, Želiezovce
Bronzové pásmo
Palásti Peter ZŠ Mierová 67, Želiezovce
Rdimák Marek ZŠ s MŠ Milana Hodžu, Škarniclova 1, Bratislava
Bučeková Nina ZŠ Bernolákova 1061, Vranov nad Topľou
Ďurianová Natália Lýceum J. G. Tajovského v Nadlaku
Piața Unirii 2, Nădlac, jud. Arad, România
Horváthová Veronika Gymnázium Antona Bernoláka, Lichnerova 69, 903 01 Senec
Hruškárová Laura ZŠ hrdinu Janka Čmelíka, ul. Karađorđova 2, Stará Pazova,
Republika Srbsko
Hudecová Valentína ZŠ hrdinu Janka Čmelíka, ul. Karađorđova 2, Stará Pazova,
Republika Srbsko
Kováčová Dominika ZŠ s MŠ Školská 447/2, Turčianske Teplice
Maťašáková Miriam Gymnázium Antona Bernoláka, Lichnerova 69, 903 01 Senec
Čestné uznania
Farkaš Ján ZŠ mladých pokolení, Kovačica, Srbsko
Vargová Maja ZŠ Ľudovíta Štúra, Železničná 5, Kysáč, Srbsko