Hodžov novinový článok 2011 – umiestnenie v bronzovom pásme
Ako sa v človeku nestráca človek
Ako sa v človeku nestráca človek ? Čo v nás ľuďoch udržuje ľudský cit? Ľudia sa odlišujú od zvierať aj tým, že majú city. Ako môžeme predchádzať tomu, aby sme sa zmenili na krvilačné beštie?
Už v histórii sme sa presvedčili, že naša modrá planéta je plná ľudí, ktorým sú ostatní ľahostajní a neváhali by ich oklamať, okradnúť, či dokonca zabiť kvôli kopčeku zmrzliny… Ale prečo? Je za tým vidina bohatstva, moci? Alebo sa niekto už bez ľudskosti v sebe narodí?
Isté životné tragédie môžu človeka pripraviť o zdravý rozum a morálne zábrany. Takto sa z „bežného“ človeka môže stať netvor. Ak niekto vyrastá od malička v detskom domove, prípadne v rodine alkoholika alebo psychicky narušeného človeka, môže sa stať, že aj dieťaťu bude chýbať ľudský cit.
To isté platí pre psychicky slabšie povahy, ktoré môžu dostať výpoveď v práci a už sa duševne zrútia a ide to s nimi dolu vodou.
Ale ako v sebe udržať človeka? Sú tu rôzne faktory, niektoré môžeme ovplyvniť, iné zas nie. Nemôžeme ovplyvniť, či nás z práce prepustia alebo či nám umrie niekto blízky, ale môžeme si sami vybrať, ako na to zareagujeme. Buď zatneme zuby a pokúsime sa to vydržať, alebo, a to hlavne slabšie povahy, oddáme sa alkoholu, drogám, prípadne sa pôjdeme pomstiť na prvom človeku, ktorého stretneme. V druhom prípade je asi každému jasné, že už sa v nás človek stráca.
Veľmi dôležitou vecou je výchova. Ak má vyrásť z dieťaťa slušný človek, musia ho rodičia usmerňovať. Pokiaľ nie sú rodičia slušní ľudia, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude ani dieťa slušné. Zlých ľudí je na svete stále veľa, a najbližších pár desaťročí, storočí a možno aj naveky ich ešte viac než dosť.
Ktovie, aký by bol svet, keby na ňom žili iba poctiví a slušní ľudia ?