„Písanie pre mňa znamená úľavu, pri ňom sa stráca môj zármutok a ožíva odvaha! Avšak, a to je vážna otázka, podarí sa mi niekedy napísať niečo veľké, bude zo mňa niekedy novinárka alebo spisovateľka?“ Anna Franková, 5. apríl 1944

Prostredníctvom Denníka Anny Frankovej ľudia dodnes spoznávajú nielen osud židovskej rodiny Frankovcov, ale aj osud mnohých iných ľudí, ktorých zasiahol holokaust.
Výstava Anna Franková – odkaz dejín dnešku putuje od roku 1996 po celom svete. Na Slovensku ju organizuje Nadácia Milana Šimečku, s ktorou naša škola spolupracovala aj minulý školský rok. Žiaci 7., 8. a 9. ročníka podujatie navštívili koncom septembra v priestoroch Mestskej knižnice na Kapucínkej ulici. Výstava pozostávala z tridsiatich panelov – každý z nich bol rozdelený na časť, ktorá sa venuje osudu Anny Frankovej a jej rodiny, druhá časť bola zameraná na „veľké“ dejiny sveta v čase 2. svetovej vojny.
Zaujímavosťou je, že deti výstavou nesprevádzal profesionálny lektor. Naopak, výkladom boli poverení študenti jedného bratislavského gymnázia, ktorí našich žiakov bližšie oboznámili s problematikou holokaustu, rasizmu, ľudských práv a diskriminácie nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti.


Anna si denník viedla od svojich trinástich rokov. Jeho vydania (a následného úspechu) sa nedožila. Po dvoch rokoch skrývania v jednom amsterdamskom dome bola spolu so svojimi rodičmi a sestrou Margot deportovaná do koncentračného tábora. V marci 1945 v tábore v nemeckom Bergen – Belsene zomrela na týfus. Nemala ani 16 rokov.

Share This