My piataci a dve šiestačky, sme sa vybrali na školský výlet do dedinky Abeland pri Lozorne 24.5.2013, ale zrazu sme sa ocitli v 9.storočí na Veľkej Morave.

Všetko sa nieslo v duchu Cyrila a Metoda, aj pre to, že tento rok oslavujeme 1150. výročie ich príchodu na Veľkú Moravu. Privítali nás Janislava a Slavomíra, odeté v oblečení typickom  pre veľkomoravské obdobie. Okrem nás čakali ďalších vzácnych hostí, a keďže sme ich mohli naším moderným vzhľadom znepokojiť, pomohli nám ho zmeniť na  stredoveký. Vzácnymi hosťami boli Gorazd a Ján, žiaci Konštantína a Metoda,. Hneď na začiatku vyvesili na hlavnú vežu látku, na ktorej bolo niečo napísané v hlaholike. To sme museli vylúštiť. Rozdelili sme sa do 3 skupín a plnili úlohy:

1)           piekli sme placky

2)           spracovávali ovčiu vlnu

3)           spoznávali rastliny

4)           jazdili sme na koňoch

5)           strieľali sme z luku

6)           zápasili na klade

Za každú úlohu sme dostali preložené písmeno z hlaholiky. Keď sme si mysleli, že sa program končí, prepadli nás Frankovia a ukradli nám písmo. Vyrobili sme si zbrane ( papierové zbrane) a útočili, kým sme písmo nezískali naspäť.

Potom sme začali lúštiť, čo je na látke napísané. Zistili sme, že v lese máme nájsť poklad, a keď budeme múdri, ľahko sa nám to podarí. Tak sme išli do lesa a podľa stôp sme našli miesto, kde poklad mohol byť. Začali sme kopať a našli sme Svätoplukov meč. Vrátili sme sa z lesa, dali si pri veľkom dlhom stole spoločne chutný obed, po ktorom sme sa vybrali domov. Bol to krásne strávený deň.

Kristína Šoltésová, 5.B

 

OZNAČENIA
Share This