Naša škola pripravila v dňoch 7. až 9. októbra pre ôsmakov a deviatakov poznávací zájazd do Poľska.

V stredu ráno o šiestej sme sa stretli pred školou a naša cesta sa mohla začať. Všetci sme sa tešili, že uvidíme Krakov, mesto, ktoré je známe svojou bohatou históriou. V autobude vládla naozaj dobrá nálada.

Skoro po šiestich hodinách cesty sme dorazili do Krakova, kde sme sa ubytovali. A spoznávanie mesta mohlo začať.

V centre sa nás ujal náš sprievodca Robert Schmidt. Ako prvé sme videli hlavné krakovské námestie a Mariánsky kostol. Ten sme si pozreli aj zvnútra. Okrem toho sme videli aj najstaršiu banku, starú krakovskú univerzitu Colegium Maius, radničnú vežu, krakovské divadlo, či Sukienicu.

Druhý deň našej exkurzie sme začali v soľnej bani Wieliczka. Dozvedeli sme sa, ako sa v priebehu histórie menila práca baníkov, zaujali nás kaplnky vyzdobené soľnými sochami a obrazmi, či dokonca podzemný soľný kostol. Bola to naozaj nádhera. Na konci návštevy nás čakalo ešte jedno dobrodružstvo – cestu na povrch sme absolvovali v pracovnom výťahu, ktorý nás hore za slnkom vyviezol naozaj rýchlo.

Po prehliadke sme sa vrátili do centra Krakova a prezreli sme si kráľovský zámok Wawel, korunovačnú katedrálu s obrovským zvonom Žigmundom, zostúpili sme tiež do kráľovských hrobiek.

Posledný deň exkurzie bol pre nás najsilnejším a zároveň najsmutnejším zážitkom. Ocitli sme sa pred bránami bývalého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v meste Oświencim. Prehliadka tohto miesta nás prinútila zamyslieť sa nad krutým osudom Židov, Rómov ale aj iných národností, ktoré sa v priebehu druhej svetovej vojny stali obeťami holokaustu.

Prehliadka koncentračného tábora Auschwitz v nás zanechala hlboký dojem.

Po troch dňoch skvelých ale aj hlbokých zážitkov nás čakal návrat domov. Touto cestou sa chceme poďakovať aj pani učiteľkám, ktoré to s nami vydržali, hoci hlavne v autobuse a v ubytovni sme im to vôbec neuľahčovali. Ďakujeme im za to, že s nami mali trpezlivosť a veríme, že podobné akcie s nami absolvujú aj niekedy nabudúce.

Miroslava Hudecová, Richard Christov

OZNAČENIA
Share This