Žiaci 5. ročníka našej školy sa zúčastnili na trochu nezvyčajnej besede. Prostredníctvom internetového vysielania mohli spoznať akademickú maliarku Danielu Zacharovú, dcéru významnej slovenskej spisovateľky Kláry Jarunkovej.

Toto netypické podujatie usporiadala Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, beseda spestrila výstavu Jediná a jedinečná, ktorá mapuje tvorbu Kláry Jarunkovej. Piataci sa dozvedeli veľa zaujímavostí zo života a tvorby našej najprekladanejšej autorky. Jej knihy boli preložené do 39 jazykov, poznajú ju deti v 135 krajinách sveta. Zaujímavosťou je, že spisovateľka písala výhradne ceruzkou a vo svojich knihách chcela hlavne pobaviť, len málokedy čitateľov poučovala.

Do diskusie sa zapojili aj naši piataci. Prostredníctvom mailu sme poslali do štúdia otázky, na ktoré pani Zacharová odpovedala. Dozvedeli sme sa, že obľúbenými autormi Kláry Jarunkovej  boli Ivan Krasko a Mark Twain, že tvorba každej knihy je náročná, že kniha, ktorú spisovateľka písala v čase svojej smrti, ostala nedokončená…

Otázky žiakov však smerovali aj k pani Zacharovej, ktorá niektoré knihy svojej mamy ilustrovala. Priznala, že smutné knihy sa ilustrujú oveľa ťažšie ako zábavné. Obzvlášť ťažko sa vraj ilustrovala kniha Nízka oblačnosť.

Pani Zacharová na záver povzbudila aj nádejných spisovateľov. Adresovala im slová: „Talent si svoju cestu nájde – potom to však treba riadne odsedieť.“

OZNAČENIA
Share This