Aj tento rok boli žiaci s učiteľkami na poznávacom zájazde v Paríži a jeho okolí. Cestovali autobusom, prvá zastávka bola v Štrasburgu.Tam prespali a nasleducúci deň sa cestou do Paríža zastavili vo Verdune a v Remeši.Štrasburg je mesto nachádzajúce sa na východe Francúzska, na ľavom brehu Rýna. Je to hlavné mesto regiónu Alsasko a departementu Bas-Rhin. Jeho aglomerácia zahŕňa na ľavej strane Rýna mestskú časť Štrasburgu a na pravej strane mesto Kehl v Nemecku.Reims je mesto v severovýchodnom Francúzsku, asi 150 km severovýchodne od Paríža. Leží v podprefektúre Reims, v departemente Marne v regióne Champagne-Ardenne, v strede oblasti Champagne. Mesto je sídlom arcibiskupa a od roku 1969 aj univerzity.Bitka o Verdun niekedy tiež označovaná ako Verdunský mlynček na mäso bola jedna z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny na západnom fronte. Stáli v nej proti sebe nemecká a francúzska armáda. Bitka trvala od 21. februára do 18. decembra 1916 a bola najdlhšou v prvej svetovej vojne. Odohrala sa v okolí mesta Verdun vo Francúzsku. Vyžiadala si na oboch stranách životy asi 250 000 vojakov a pol milióna ranených.
Verdun bol jednou z najdlhších a najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny a dejín vôbec. Pre Francúzsko aj Nemecko bitka znamenala stelesnenie všetkých hrôz vojny,
Paríž je francúzske hlavné mesto, ktoré sa nachádza v departemente Paríž, v regióne Îl-de France. Mesto je aj centrom regiónu zahŕňajúceho Paríž a jeho predmestia, a súčasne sám tvorí jeden z Paríž oplýva množstvom pamiatok z keltskej doby až po súčasnosť. Z historického Paríža však po rekonštrukciách v 18. a 19. storočí zostalo iba málo z pôvodnej tváre. Medzi najznámejšie pamiatky patria:
• Katedrála Notre-Dame
• Louvre
• Víťazný oblúk
• Invalidovňa
• Conciergerie
• Sainte-Chapelle
• Bazilika Sacre Coeur
• Eiffelova veža
Disneyland je snom nielen malých detí, ale jeho čaru prepadne aj nejeden dospelý. Ťažko povedať, koľko Slovákov už navštívilo ten francúzsky zábavný park, ale buďte si istí, že každý jeden odchádzal s úsmevom na perách a so sľubom, že sa raz vráti. Tieto zaujímavé miesta mali možnosť vidieť naši piataci a deviataci od 29.5. do 3.6.2014.

OZNAČENIA
Share This