Žiaci našej školy mali jedinečnú príležitosť zúčastniť sa na besede s Jamesom Thomasom, ktorý prejde viac ako 19 300 kilometrov cez 3 kontinenty peši na podporu organizácie UNICEF.

James Thomas je írsky fotograf, dokumentarista a dobrovoľník UNICEF. V januári 2012 začal svoju plánovanú pešiu výpravu naprieč pevninou – zo škótskeho Edinburghu do novozélandského Dunedinu. Na celú pešiu cestu si James vyhradil dva roky. Cesta okolo sveta je jeho osobnou výzvou, ktorú sa rozhodol spojiť s podporou UNICEF. V čase, keď bol na návšteve v našej škole, mal za sebou prvých     2 432 kilometrov a prvé zodraté topánky. Žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka sa ako jediní z bratislavských základných škôl zúčastnili na besede s týmto zaujímavým mladým človekom. V úvode stretnutia nás James bližšie oboznámil s jeho dobrovoľníckou prácou v organizácii UNICEF, potom nasledovalo nekonečne veľa zaujímavých otázok zo strany našich žiakov. Celá prednáška prebiehala v anglickom jazyku, väčšina žiakov na besede, ktorá nasledovala, kládla hosťovi svoje otázky tiež po anglicky. Keď niekto potreboval, naporúdzi bola pani Holičová, ktorá pohotovo pomohla s prekladom. Atmosféra na besede bola uvoľnená, na tvárach našich žiakov bolo badať obdiv a rešpekt. Na záver žiaci svoje nadšenie preukázali obrovským potleskom a po ukončení niektorí žiaci ešte s hosťom individuálne debatovali a vyjadrovali mu vďaku. Po besede sa odobral do televízie TA3, aby sa so svojimi zážitkami z cesty podelil s celým Slovenskom. James bude pokračovať smerom na Maďarsko, do Srbska, Bulharska cez Turecko do Iránu, Pakistanu, Indie, cez Indonéziu, Austráliu a nakoniec do Nového Zélandu. Prajeme mu, aby sa mu jeho dobrodružný sen splnil a aby šťastne dokráčal do svojho vytúženého cieľa.

Stretnutie s Jamesom Thomasom očami našej deviatačky Krisínky Gáspárovej:

Žiaci našej školy mali jedinečnú možnosť osobne sa stretnúť s mužom, ktorý je, ako on hovorí, „ iba na prechádzke“ okolo sveta. Na svojej ceste navštevuje, okrem iného, aj rôzne inštitúcie  a v piatok 20. apríla 2012 sa zastavil u nás. Najprv nám prostredníctvom prezentácie predstavil aktivity organizácie UNICEF. Potom nasledovala voľná diskusia. Samozrejme, James Thomas rozprával po anglicky. Tí odvážnejší z nás kládli otázky tiež v angličtine. Ale vďaka pani učiteľke Holičovej, ktorá bola vynikajúci tlmočník, sa mohli spýtať a porozumieť odpovediam aj tí, ktorí si svojou angličtinou neboli istí. Počas debaty sme sa dozvedeli, že James ovláda aj mnoho iných jazykov, napr. španielčinu a nemčinu. Vysvetlil nám, že on priamo nepracuje pre UNICEF, ale je iba dobrovoľníkom. Od organizácie teda nedostáva plat, pretože nie je priamym zamestnancom. Taktiež sme sa dozvedeli, odkiaľ získal peniaze na cestu alebo prečo si za cieľ zvolil práve Nový Zéland a mesto Dunedin. Na naše otázky odpovedal naozaj veľmi ochotne. Ja som sa ho spýtala, či sa mu jeho život nebude zdať obyčajný, keď sa vráti naspäť do Írska. Povedal, že nie,  pretože toto nie je jeho posledná cesta. Jeho ďalším snom je prejsť na koni cez Európu až do Thajska, Mongolska a Číny. Ďalej na Aljašku a krížom cez Ameriku. Prezradil nám aj, že ďalej by chcel prejsť džípom cez Afriku. Podľa mňa je to odvážny a statočný človek, ktorý sa pokúša zmeniť svet k lepšiemu. Myslím si, že príležitosť stretnúť sa s takýmto človekom sa málokomu z nás naskytne ešte raz.

OZNAČENIA
Share This