Minulý rok absolútne celým svetom otriasla správa o zemetrasení a vlne cunami v Japonsku. Počet obetí presiahol tisíce. Práve túto udalosť nám pripomenula nedávna správa až z Ameriky. Kus japonského móla doplával na jej pobrežie.

Náš pán prezident Ivan Gašparovič plánuje koncom júna zahraničnú cestu do Japonska. Počas cesty navštívi aj Základnú školu Kadowaki, ktorá bola silne zničená vlnou cunami. Práve naša Základná škola s materskou školou Milana Hodžu bola požiadaná, aby pre tamojšie deti niečo pekné vyrobila.
Tak sme sa všetci pustili do práce. Žiaci z nižších ročníkov nakreslili krásne obrázky týkajúce sa hlavne okolia školy a Bratislavy. Vyrobili aj jednu veľkú koláž z fotografií z rôznych školských akcií. Starší žiaci, medzi nimi aj moji spolužiaci a ja, vyrábali origami. Vlastne sme ani netušili, že sa z obyčajného papiera dá vytvoriť toľko odlišných zvierat, kvetov a iných vecí. Ďalej sme kreslili vlastné pohľadnice. Z jednej strany bol obrázok a z druhej krátky text po anglicky, ktorý sme napísali na hodine angličtiny. Následne sme si spravili jednu veľkú fotografiu, na ktorej držíme plagát s japonským nápisom Ahoj. Napokon sa chystáme zostaviť zbierku fotiek, ktorá bude obsahovať nafotené zábery pred školou, cez vyučovanie alebo na záujmových krúžkoch, aby sme deťom v Japonsku priblížili jeden deň zo života našej školy.
Každopádne, aspoň týmto spôsobom naša škola chcela potešiť deti, ktoré prežili minuloročnú pohromu. Pretože, ak sa nad tým človek úprimne zamyslí, tak si s istotou nikdy nemôže povedať: „Mne sa to určite nestane.“ Či už ide o prírodnú katastrofu alebo akékoľvek iné nešťastie, ktoré môže natrvalo zmeniť náš život.

Ema Dobišová, VI.B

Share This