Začiatkom našej decembrovej túry bol Devín, z ktorého sme pokračovali smerom na Waitov lom. V ňom sme pozorovali  stádo kôz, ktoré tu žijú v rámci projektu riadenej pastvy a väčšinu z nás nadchla myšlienka možnej adopcie jednej z nich. Ako sme sa dozvedeli, cieľom riadenej pastvy kôz je pravidelné spásanie trávy a kríkov, potláčanie rastu náletových drevín, čo vedie k zlepšeniu podmienok pre vzácne druhy rastlín a živočíchov.

Ďalšou zastávkou nášho výletu bola paleontologická lokalita Sandberg, kde sme si v našej fantázii predstavovali more, ktoré sa tu pred mnohými miliónmi rokov nachádzalo. Z tých čias pochádzajú rôzne nájdené druhy skamenených organizmov, medzi nimi aj zuby žralokov, stavce veľrýb, kosti opíc či zuby predchodcu dnešných ľudoopov.

Pokračovali sme do Devínskej Novej Vsi k Cyklomostu Slobody, po ktorom sme sa dostali na územie Rakúska.

Naše kroky ďalej smerovali k zámku Schloss Hof, ktorý okrem iného slúžil v minulosti aj ako vidiecke sídlo Márie Terézie na „odľahčenie duše od ťarchy vládnutia“. Po vstupe do areálu sme obdivovali barokovú záhradu a statok, ktorého súčasťou sú nielen kone, poníky, ovce, ale dokonca aj ťavy. Vychutnali sme si atmosféru na zámockých vianočných trhoch, obdivovali živé jasličky so zámockými zvieratami a niektorí z nás ochutnali aj miestne kulinárske špeciality Käsespätzle či Kartoffelpuffer.

Zo Schloss Hofu sme sa po úžasných 16 kilometroch vrátili späť do Bratislavy.

OZNAČENIA
Share This