VLASTENEC, SLOBODA, OSOBNOSŤ, ČLOVEK…

Tieto štyri slová sa postupne ocitli v názvoch 4 ročníkov literárnej súťaže pre mladých ľudí vo veku 13 až 15 rokov zo základných a stredných škôl na Slovensku. Bola to náhoda, lebo mottá, ktoré boli odrazovými mostíkmi pre mladých autorov, pochádzali od 4 rôznych osobností nášho národa? Bol to zámer?

Ani jedno, ani druhé. Je to len prirodzená potreba ľudí, ktorí stoja pri zrode každej novej témy a hľadajú, kto a akými slovami môže motivovať mladých ľudí k tomu, aby sa zamysleli nad jednoduchými a obyčajnými vecami, ktoré sa im vytrácajú z každodenného života, a bez ktorých by sa mohlo vytratiť to, čo nazhromaždili a čím žili ich rodičia, starí a prastarí rodičia, čo má ozajstnú hodnotu a čo človek obvykle pochopí až vtedy, keď si na to sám „nažije“.

Vo 4. ročníku celoslovenskej literárnej súťaže Hodžov novinový článok 2011, ktorú vyhlasuje ZŠ Milana Hodžu s MŠ Škarniclova 1 v Bratislave v spolupráci s Ústavom politických vied SAV a Národným osvetovým centrom v rámci Dní Milana Hodžu, sme zvolili tému Ako sa v človeku nestráca človek. Inšpirovali nás slová nedávno zosnulého slovenského spisovateľa Ladislava Ťažkého: „Človeče, zostaň človekom, bráň sa, aby sa z teba nestal stroj na ničenie, na zabíjanie ľudí, alebo krvilačné zviera. Chráň si city, na druhého sa dívaj ako na seba, ver, že žiješ v druhých ľuďoch, v ich milióntych podobách, v rôznych vekových skupinách, s bielou, čiernou, žltou, červenou farbou pleti. Ak budeš ľudským človekom, budeš človekom bohatým, človekom moderným, človekom budúcnosti.“

Do súťaže Hodžov novinový článok nám prišlo 99 prác zo všetkých kútov Slovenska. Opäť sa ukázalo, že učiteľom nie je jedno, čím žijú a ako premýšľajú mladí ľudia, ktorých im zverili rodičia. S témou sa popasovali statočne. Ako vždy.

Moderná doba prináša mnoho nánosov, ktoré sa pod vplyvom rôznych záujmových skupín, reklám a bezduchých lákadiel lepia na našu mládež. Slovensko postihla zaujímavá choroba – mladým ľuďom trčia z uší káble. Nevedia, aký zvuk vydáva ulica, nepočujú, keď ráno spievajú vtáci. Komunikujú masovo cez sociálne siete, obnažujú svoje súkromie, uverejňujú fotografie, za ktoré sa raz budú hanbiť, a skrytí za anonymné debaty chŕlia zo seba vulgarizmy, ktorými ubližujú iným ľuďom. A zabúdajú na takú jednoduchú vec, ako je obyčajný rozhovor, úsmev, či pozdrav. Nevedia, že v autobuse sa patrí uvoľniť miesto staršej žene, že slušnosť káže dať prednosť vo dverách, napríklad spolužiačke, že žuvačka sa nevypľúva na chodník, použitý obal sa nehádže na zem a nevedia mnoho iných jednoduchých vecí, ktoré robia ľudí lepšími a život príjemnejším.

Práce, ktoré sme dostali, svedčia o tom, že sa oplatí mladým ľuďom venovať náležitú pozornosť.

Rodičia ani učitelia nesmú dovoliť, aby tie hlúpe nánosy zakryli naše dobré deti. Nestane sa tak, ak si od Ladislava Ťažkého budeme pamätať ešte jeden odkaz:
„Kým som žil v rodnej dedinke Komov, patriacej do obce Čierny Balog, nebol som len synom Antona a Amálie, ale syn celej dediny. Ak som robil hanbu, tak ma za to kárala celá dedina, ak som urobil niečo krásne, chválila a pýšila sa so mnou zasa celá dedina. Ak som si zaťal sekerou do nohy alebo sa prevrhol s fúrou sena, ten, kto prišiel ku mne najskôr, ten ma zaviedol k doktorovi alebo mi pomohol prevrátený voz postaviť na kolesá a ak bolo treba, pripriahnuť svoje kone, voly a dotiahol ma na cestu.“

Etela Hessová

riaditeľka ZŠ Dr. Milana Hodžu

 

Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo ako súčasť Hodžových dní 2011 v utorok 21. júna o 10:00 v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave. O priestory a občerstvenie sa postaral pán Pavlu, člen Hodžovej rodiny. Knižné ocenenia poskytlo vydavateľstvo Veda SAV, poukážky na knihy podľa vlastného výberu ocenených poskytla predsedníčka vlády, diplomy a zborník víťazných prác zo súťaže zabezpečilo Národné osvetové centrum. Hosťom sa prihovoril riaditeľ ÚPV SAV Miroslav Pekník, riaditeľ NOC Ján Tazberík, riaditeľka ZŠ Dr. M. Hodžu s MŠ Etela Hessová a vicestarosta Starého Mesta Peter Osuský. Príhovor vnuka Milana Hodžu Johna Palku predniesla v mene Hodžovej rodiny Jela Bučková. Ceny zúčastneným oceneným odovzdávali Etela Hessová (ZŠ Dr. M. Hodžu s MŠ), Miroslav Pekník, Eleonóra Petrovičová (ÚPV SAV) a Ľubica Janegová (NOC). Chlebom a soľou v tradičných slovenských ľudových krojoch hostí vítali a o krátky kultúrny program sa postarali žiaci Základnej školy Dr. M. Hodžu s MŠ. Po vyhodnotení súťaže sa zúčastnení premiestnili do priestorov Úradu vlády Slovenskej republiky, kde ich v zrkadlovej sieni prijala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.

Veľmi nás teší, že na vyhodnotení súťaže sa zúčastnilo 23 ocenených so svojimi rodičmi a učiteľmi z mnohých miest Slovenska, napr. z Cinobane, Bánoviec nad bebravou, Nitry, Chminianskej Novej Vsi, Zvolena, Humenného, Vrbova, Liptovskej Tepličky, Jelenca… Všetkým gratulujeme a tešíme sa na nádherné práce v budúcom školskom roku.

 

Výsledky v číslach:

Počet prác: 99 zo 40 miest Slovenska

 

Umiestnenie:

Zlaté pásmo: 7 prác

Strieborné pásmo: 10 prác

Bronzové pásmo:14 prác

Čestné uznanie: 7 prác

 

Zborník 31 prác, umiestnených v zlatom, striebornom a bronzovom pásme, ktorý vydalo Národné osvetové centrum, je uverejnený aj na internete na stránke NOC spolu so zborníkmi z predošlých ročníkov v časti mladá slovenská literatúra.

 

Ocenené práce zo súťaže Hodžov novinový článok 2011

AKO SA V ČLOVEKU NESTRÁCA ČLOVEK

 

ZLATÉ PÁSMO:

Simona Albertová (I. miesto), ZŠ s MŠ Cinobaňa

Dominik Holíček (I. miesto), Gymnázium Janka Jesenského, Bánovce nad Bebravou

Patrik Strakay (II. miesto), ZŠ s MŠ Chminianska Nová Ves

Vladimír Ďurčík (III. miesto), Gymnázium Okružná ul. Zvolen

Ďalší umiestnení v zlatom pásme:

Ľuboš Janák, ZŠ Dr. Milana Hodžu s MŠ Bratislava

Tomáš Michálek, ZŠ P. Marcelyho Bratislava

Patrik Pjaták, ZŠ Družicová ul. Košice

 

STRIEBORNÉ PÁSMO:

Nicoleta Drongová, ZŠ Športová ul. Most pri Bratislave

Michaela Vojteková, ZŠ Okružná ul. Michalovce

Adam Žember, ZŠ Topoľová ul. Nitra

Viktória Juhászová, Gymnázium Okružná Zvolen

Alexandra Sladovníková, ZŠ Dr. Milana Hodžu s MŠ Bratislava

Lucia Šalátová, ZŠ ul. J. Švermu Michalovce

Ema Gelnarová, ZŠ s MŠ Vančurova ul. Trnava

Katarína Brinzová, ZŠ P. Marcelyho Bratislava

Michael Dzúrik, ZŠ Prokofievova ul. Bratislava

Nikoleta Taňkošová, ZŠ Hrnčiarska ul. Humenné

 

BRONZOVÉ PÁSMO:

Lucia Csergeová, ZŠ s MŠ Vančurova ul. Trnava

Pavol Hrebeňár, ZŠ Vrbov

Júlia Milanová, ZŠ s MŠ Š. Nahálku Liptovská Teplička

Dominik Obložinský, ZŠ P. Marcelyho Bratislava

Marianna Pavlišinová, ZŠ s MŠ Školská Poproč

Klaudia Perlíková, ZŠ Severná ul. Moldava nad Bodvou

Terézia Valentovičová, ZŠ Hlboká cesta Bratislava

Marianna Kovalčíková, ZŠ Vrbov

Daniel Krcho, ZŠ Dr. M. Hodžu s MŠ Bratislava

Renáta Nevelőšová, ZŠ Alalpiskola Školská Jelenec

Zuzana Rabatinová, ZŠ Holičská ul. Bratislava

Katarína Hromníková, ZŠ P. Marcelyho Bratislava

Natália Kotěšovská, ZŠ Hrnčiarska Humenné

Daniela Očovanová, ZŠ a MŠ Cinobaňa

 

ČESTNÉ UZNANIA:

Martina Babinčáková, ZŠ P. Marcelyho Bratislava

Simona Čechová, ZŠ Hrnčiarska ul. Humenné

Denis Falat , ZŠ Starý Tekov

Katarína Gubová, ZŠ Alapiskola Školská ul. Jelenec

Michal Ozgyin, ZŠ s MŠ Cinobaňa

Rebeka Tomančíková, ZŠ Mudrochova Senica

Dominika Weltherová, ZŠ Š. Majora Veľké Uľany

 


OZNAČENIA
Share This