Umiestnenie v bronzovom pásme celoslovenskej literárnej súťaže Hodžov novinový článok 2010

„Keď budeme o všetkom pochybovať len preto,

lebo nemôžeme s istotou poznať všetky veci,

zachováme sa navlas tak hlúpo ako človek,

ktorý nechcel používať svoje nohy a ticho sedel

a hynul len preto, lebo nemal krídla, aby mohol lietať.“

(John Locke)

Autor tohto citátu nám chce odkázať, že osobnosťou môže byť každý jeden obyčajný človek, len musí veriť sám v seba, vo svoje schopnosti, vedomosti, danosti a talent, ktoré mu boli dané alebo ktoré získal. Môže to byť každý z nás vo svojom zamestnaní či rodine, keď na sebe bude pracovať. Hocikto, kto žije po našom boku a je nám oporou.

Nemyslím si, že osobnosťou je len americký prezident alebo hviezdy filmového plátna, či držiteľ Nobelovej ceny. Aj to sú samozrejme osobnosti a veľmi významné, sú to ľudia, ktorí spravili veľa pre svet a jeho budúcnosť. Pod pojmom osobnosť by sa mali tiež označovať ľudia s milou povahou, veľkým srdcom, úprimným správaním a statočnými skutkami, ktorými nám to môžu každý deň dokazovať a nemusí to byť práve mediálna hviezda.

Naše vlastné osobnosti sa len formujú. Ovplyvňujú nás starší, ktorí tu boli ešte pred nami a majú už svoje skúsenosti. Každý má nejakých predchodcov, nikto sa tu len tak nezjavil. Hovoria nám o tom, čo bolo v minulosti, aby sme vedeli, čo máme robiť v budúcnosti. Myslím našich rodičov, starých rodičov alebo učiteľov. Ovplyvnení sme samozrejme aj našimi rovesníkmi, kamarátmi a zároveň aj celou spoločnosťou. Pokiaľ z toho všetkého načerpáme len to dobré, staneme sa skutočnými osobnosťami a môžeme im to „osobnostne“ vrátiť svojim osobným prínosom.

OZNAČENIA
Share This