V rámci projektu Náš spisovateľ sme sa dnes v našej škole mali možnosť stretnúť so súčasným slovenským spisovateľom Antonom Laučekom.

Pochádza z Černovej, obce v okrese Ružomberok, tiež známej kvôli krvavej masakre, ktorá sa tam na začiatku 20. storočia odohrala. Aj túto tému môžeme nájsť v autorovej bohatej tvorbe, ktorá sa venuje historickej, dedinskej, a tiež aj sociálnej tematike. Spisovateľ nám v úvode besedy stručne predstavil svoje diela a potom formou otázok a odpovedí, ktorými ho priam zasypali naši študenti, prezradil veľmi veľa zo svojho života. Celé stretnutie sa nieslo na krídlach jemného humoru a veľmi priateľskej a uvoľnenej atmosféry. Žiakov zaujímali príčiny autorovho vstupu do literatúry, jeho detstvo, sny, najlepšie a najhoršie zážitky, ale tiež sa od neho dozvedeli nové recepty, ktoré si aj podrobne zapísali do svojich zošitov. Autorovi sa za jeho úsilie prísť medzi nás žiaci odvďačili obrovským potleskom.

Literárne dielo Antona Laučeka:

Zelená modrá, Pierko iba ľahučko prichytené, Opušťák, Pušky v hrnci granáty, Cez utrpenie, Anjelom svojim prikážem o tebe,  Keď lastovičky nemôžu lietať,  Iba tak, Andrej, Černovčania , Iba tak II. ,Schéma a dogma v literatúre, Výrobný román , Slovenská literatúra pre deti a mládež (1990 – 2004), Katolícka moderna, Schematická reportáž Ferdinanda Gabaja,  Benedikt – scenár televíznej inscenácie

OZNAČENIA
Share This