V polovici novembra sa na Slovensku našlo len veľmi málo ľudí, ktorí by sa nestretli s informáciami o pripravovanom „megaprojekte“ Test národa 2006.

Reklama bombardujúca naraz Slovensko aj Čechy pripravovala ľudí na rozhodujúci vedomostný duel, naplánovaný na 17. november – dátum rovnako významný pre obe krajiny. Televízne spoty, v ktorých sa oprašovali jazykové znalosti z dnes už pre mnohých Slovákov cudzieho jazyka, navnadili mnohých, aby si v spomínaný piatkový večer sadli pred televízne obrazovky, vyskúšali si, čo si ešte pamätajú (alebo už nepamätajú) zo svojich študentských čias a zároveň sa dočkali odpovede na otázku, či tých Čechov konečne v niečom porazíme.
K tým, ktorí mali možnosť preveriť si svoje vedomosti priamo v pražskom štúdiu, patrili aj piati učitelia zo ZŠ Dr. M. HODŽU na Palisádach. Po miernom prehováraní a „pozitívnom nátlaku“ zo strany kolegov i vedenia školy hájili česť učiteľského stavu Roman Penkala (prírodopis, matematika), Štefánia Fešková (prírodopis), Marcela Šubová (matematika, chémia), Peter Bartoněk (vychovávateľ) a Dušana Bajusová (slovenský jazyk, dejepis).

Určite aj vďaka nim sa podarilo práve učiteľom Test národa v štúdiu vyhrať a presvedčiť tak prípadných pochybujúcich o tom, že mladá generácia je v tých správnych rukách. Ani počiatočná tréma, únava z dlhej cesty, či horúčava v televíznom štúdiu nezabránili tomu najlepšiemu výsledku, ktorý aj žiaci vidia vo svojich žiackych knižkách veľmi radi – jednotke s hviezdičkou.

Pondelkové privítanie „mediálnych hviezd“ bolo plné gratulácií od kolegov i žiakov. Najväčšou odmenou však bude, ak práve vedomosti, ktoré v našej škole žiaci každodenne získavajú, prispejú k tomu, aby o pár rokov boli možno oni rovnocenným súperom tých, ktorí im cenné vedomosti odovzdávajú.

Test národa napokon s tesným rozdielom vyhrali Slováci. Aj malý, len štvorbodový rozdiel ukázal, že s Čechmi sme si stále veľmi podobní a blízki, a vydarený program, vysielaný naraz v dvoch krajinách, svedčí o tom, že priateľstvo a spolupráca nepoznajú hranice.

Dušana Bajusová

Share This